14 листопада Всесвітній День боротьби проти діабету

/Files/images/2011-2012/i.jpegДіабет – це хронічна хвороба, яка виникає в тих випадках, коли підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліна або коли організм не може ефективно використовувати інсулін, який продукує. Це призводить до підвищення рівню глюкози в крові (гіперглікемії).
Для діабету першого типу (раніш відомого як інсулінозалежний або дитячий) притаманна відсутність вироблення інсуліну. Симптоми можуть виникати несподівано і включають надлишкове сечовиділення (поліурію), спрагу (полідіпсію), постійний голод, втрату ваги, зміни зору і стомлення. Діабет другого типу (раніш його називали інсулінонезалежним або дорослим діабетом) розвивається внаслідок неефективного використання організмом інсуліну. Він уражує 90% хворих на діабет в усьому світі і в значній мірі обумовлений надлишковою вагою тіла, відсутністю фізичної активності. Симптоми нагадують прояви діабету першого типу, але менш виражені. В результаті хвороба може бути діагностована через декілька років після початку, вже на стадії ускладнень. Донедавна діабет цього типу спостерігався тільки у дорослих, зараз ним також хворіють діти з ожирінням. В деяких країнах на дітей та підлітків припадає половина всіх нових випадків діабету. Гестаційний діабет є гіперглікемією, яка вперше виявляється в результаті спостереження під час вагітності, а не на основі симптомів.
Знижена толерантність до глюкози (ЗТГ) та порушення глікемії натще (ПГН) є проміжними станами між нормою і діабетом. Особи з ЗТГ та ПГН піддаються високому ризику захворіти на діабет другого типу. Діабет можливо попередити. Тридцять хвилин фізичної активності середньої інтенсивності кожного дня і правильне харчування можуть значно знизити ризик захворювання на діабет другого типу. Для контролю ваги необхідна додаткова активність. Діагностування хвороби можливо здійснити за допомогою відносно дешевого аналізу крові. Лікування полягає в зниженні вмісту глюкози в крові, рівнів інших факторів ризику, які ушкоджують кровоносні судини. Для попередження ускладнень та інвалідності вкрай важливим є припинення куріння. Хворим на діабет першого типу потрібен інсулін, діабет другого типу лікують таблетованими препаратами. Необхідно слідкувати за артеріальним тиском, вмістом ліпідів крові, станом зору та здійснювати догляд за ногами. Необізнаність в питаннях діабету може призводити до сліпоти, ампутації кінцівок, хвороб серця, ниркової недостатності.

Кiлькiсть переглядiв: 382